Vi använder cookies för att förbättra besöksupplevelsen och anpassa vårt innehåll.
Genom att fortsätta godkänner du detta. Läs mer.
Elev för en dag
Elev för en dag
Kontakta oss
Kontakta oss
Senaste nytt
Senaste nytt
To top icon
Nyheter

Erasmus+ ger grönt ljus till Yrkesgymnasiet Malmö

Under våren blev Yrkesgymnasiet Malmö ackrediterade av Erasmus+, vilket innebär att skolan får förtur till att genomföra projekt utomlands. Nu får det första projektet grönt ljus och en budget på hela 99 400 euro.

Ville Peltomäki, lärare och Erasmuskoordinator på Yrkesgymnasiet Malmö, är personen bakom projektet. Han hoppas att det ska göra det möjligt för skolans elever att studera i Holland.

– Fas ett är att nuvarande elever i årskurs 2 erbjuds praktik i norra Holland under våren 2022. Innan det kommer vi att ha förberedande utbildning mellan engelsklärare och yrkeslärare, berättade han när skolan fick ackrediteringen.

Nu har projektet alltså fått klartecken från Erasmus + och fas ett kommer därmed att inledas under hösten. Planen är att det ska fortgå mellan 2021–2023.